W czerwcu i we wrześniu br. Biblioteka szkolna otrzymała dary książkowe (od uczniów i nauczycieli).

Najciekawsze zostały krótko opisane.

Zapraszamy do czytania!

 

Robert Kubica. Wyścig życia

Czy można wygrać wszystkie wyścigi w wieku dziesięciu lat? Co zrobić, aby zostać kierowcą formuły 1? Na te i wiele innych pytań odpowiada historia Roberta Kubicy – pierwszego i jedynego Polaka w gronie najlepszych kierowców świata.

To emocjonująca opowieść o walecznym sportowcu z ogromną pasją i wielkimi marzeniami.

Diego. Bóg futbolu / Ferrer J./

Niezwykła książka przygotowana z okazji 60 urodzin D. Maradony i oddana w Argentynie do druku tuż przed przedwczesną śmiercią wielkiego piłkarza.

Matki Wielkich Polaków / Wachowicz B./

Autorka przybliża życie, zmagania z losem, dramaty i radości rodziców sławnych Polaków od XVII po XX wiek. Bohaterkami opowieści są matki: króla Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Fascynujące portrety bohaterek pisarka kreśli w oparciu o autentyczne dokumenty, wspomnienia, literaturę.

Dziewczyny z Solidarności. Prawdziwe historie / Herbich A./

Mówili im: „Kobiety, nie przeszkadzajcie nam, to my walczymy o Polskę”. Nie posłuchały. Dla wolności gotowe były zaryzykować wszystko.

Jadwiga była ścigana listem gończym przez osiem lat. Zmieniała tożsamość, zacierała ślady.

Beata miała zdawać maturę, ale za „bibułę” trafiła do wiezienia.

Należały do legendarnej Solidarności i chciały lepszej Polski dla swoich dzieci.

Nie musiały się wychylać. Podjęły decyzję.

Czy zdobylibyśmy się na podobną odwagę jak nasze mamy i babcie?

Józef Piłsudski. Naczelnik Państwa Polskiego  14 XI 1918- 14 XII 1922 / Drozdowski M. M./

Książka to krytyczna refleksja związana z życiem i działalnością Marszałka Piłsudskiego. Porusza wątki: rola Naczelnika Państwa w budowie aparatu państwowego i samorządowego, wojska, życia gospodarczego, dyplomacji, rola Naczelnika Państwa w rozładowywaniu konfliktów narodowo - wyznaniowych.

Solaris / Lem S. /

To najsłynniejsza powieść Lema. Od niej rozpoczął się światowy rozgłos Lema. Opowieść na temat granic człowieczeństwa i szans porozumienia z Innością jest też romantyczną historią o miłości. Pełna niespodzianek, porywająca akcja.

Wiersze / Baczyński K.K. /

W antologii zebrano zarówno utwory z czterech tomików poezji, które autor zdążył ogłosić przed bohaterską śmiercią w Powstaniu Warszawskim, jak i wiersze opublikowane przez niego w prasie konspiracyjnej.

Legiony. Droga do legendy / Koprowski M. A./

Bogate dzieje Legionów Polskich opisane słowami tych wszystkich, którzy wnieśli istotny wkład w dzieło odzyskania niepodległości.

Książka opiera się na wspomnieniach, relacjach oraz dokumentach powstałych w latach 1917 – 1918. Autor udziela głosu piłsudczykom, jak i zwolennikom innych orientacji politycznych.

Sercem Polak. Opowieść o Fryderyku Chopinie / Wachowicz B./

O życiu, geniuszu i genezie twórczości, marzeniach, tajemnicach, tęsknotach, przeżyciach Fryderyka Chopina opowiada Barbara Wachowicz – autorka biografii Wielkich Polaków.

Wsłuchajcie się w rytm serca Fryderyka Chopina. Przeżyjcie z nim lata dziecięctwa i pacholęctwa w szczęśliwym kręgu rodzinnym, pierwszą miłość, młodość wpisaną w żar dni przedpowstańczej Warszawy, dramatyczny czas lęku na obczyźnie o los bliskich i Ojczyzny, marzenie o szczęściu.

Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk / Szczepański D./

Na oceanie nie ma ciszy” to historia Aleksandra Doby, emerytowanego inżyniera mechanika, który został Podróżnikiem Roku 2015 „National Geographic” oraz otrzymał Grand Prix w konkursie Travelery 2014. w ciągu 167 dni pokonał 12 tys. km kajakiem z Lizbony do New Smyma Beach na Florydzie. Na 47 dni stracił łączność telefoniczną ze światem.

O czym się myśli przez tyle samotnych dni?