Literatura w świecie uczuć i emocji

W ramach Miesiąca Zdrowia Psychicznego biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wypożyczania nowych książek, które wskażą jak radzić sobie w stresujących sytuacjach.

Proponujemy  książki o trudnych emocjach: jak radzić sobie ze złością, agresją rówieśniczą, depresją i innymi problem nurtującymi młodych ludzi.

Książki zakupiono za środki finansowe przyznane przez Radę Rodziców przy VII LO.

Proponowana literatura:

  1. Suchecka„ Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”

To nie jest poradnik. Rozmówcy i rozmówczynie Sucheckiej dzielą się swoimi doświadczeniami z czytelniczkami i czytelnikami, by pokazać m.in. jak radzić sobie z kryzysami i stresem, gdzie szukać pomocy i jak udzielać jej innym. Bo pierwszej pomocy psychologicznej powinno się uczyć tak, jak pierwszej pomocy przedmedycznej.

Bohaterowie książki Sucheckiej opowiadają, dlaczego nie mówić innym, że "wszystko będzie dobrze” czy przekonywać, że "inni mają jeszcze gorzej”. Tłumaczą, co dobrego mogą dać nam nuda, jak budować dobrą atmosferę w szkole i pozytywną samoocenę. Opowiadają, czym zajmuje się pedagog, psycholog i psychiatra.

Przede wszystkim to książka, która wzmacnia i daje nadzieje. Która pokazuje, że wiedza z zakresu zdrowia psychicznego jest podstawą dbania o siebie. Również wtedy, gdy nic złego nas nie spotyka i jesteśmy zdrowi.

Literatura w świecie uczuć i emocjiPokaż galerie

  1. Williamson I masz to pod kontrolą”. Poradnik o zdrowiu psychicznym

Stres? Lęk? Depresja?

To, co dzieje się w twojej głowie, jest równie ważne jak to, co dzieje się z twoim ciałem… na szczęście Anna Williamson, kwalifikowana terapeutka, jest po twojej stronie! „I masz to pod kontrolą!" to inspirujący, praktyczny i pełen przydatnych wskazówek przewodnik, który pomoże ci zapanować nad emocjami, zanim one przejmą kontrolę nad twoim życiem. Naucz się zarządzać swoim zdrowiem psychicznym!

  1. Mayrock „Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków”

Czy wiesz, że ponad połowa uczniów ma za sobą doświadczenie przemocy rówieśniczej? Strach przed jej eskalacją powstrzymuje wiele osób od szukania pomocy.
Ta książka to pomocna dłoń osoby, która przetrwała trudne lata prześladowania w szkole, a teraz postanowiła pomóc innym. Aija pisze, jak poradzić sobie z nękaniem i internetowym hejtem. Pokazuje również, jak skutecznie poprosić o pomoc, aby przestać w samotności zmagać się z prześladowaniem.

Mówi językiem swoich rówieśników, dzięki czemu książka z łatwością trafia do dzieci i nastolatków.

  1. Staroń Szkoła bohaterek i bohaterów 1, czyli jak radzić sobie z życiem

Bycie nastolatkiem to chyba najtrudniejszy okres w życiu. Na każdym kroku pytania i wyzwania. Świat i to, co się w nim teraz dzieje, nie ułatwia sprawy. Szkoła tym bardziej nie staje na wysokości zadania i nie daje młodym ludziom wsparcia.

Przemek Staroń zebrał od młodych ludzi, w tym swoich uczniów i uczennic, pytania i lęki, z jakimi się borykają. Na przykład o to, czy warto się zakochiwać, co jest w życiu ważne, dlaczego wygląd ma takie duże znaczenie, skąd brać siłę do pokonywania trudności, jak znieść porażkę.

Pokazał, jak można sobie z tymi małymi i dużymi wyzwaniami poradzić. Podparł się przy tym wiedzą psychologiczną. Są tu też poruszające historie z jego własnego życia.

Szkoła bohaterek i bohaterów” to skrzyżowanie powieści przygodowej z poradnikiem i pamiętnikiem. Bawi, wciąga, inspiruje do myślenia. A przede wszystkim dostarcza młodym czytelnikom i czytelniczkom konkretnych narzędzi radzenia sobie z trudnościami.

  1. Staroń „Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem”

Życie nastolatka nie jest łatwe. Na szczęście młodzi mają po swojej stronie Przemka Staronia! Druga część bestsellerowego poradnika dla młodych ludzi, jak radzić sobie z życiem, emocjami i relacjami. Poradnika, który czyta się jak dobrą powieść.

W drugiej części „Szkoły bohaterek i bohaterów” Przemek Staroń proponuje wnieść się na wyższy poziom studiowania życia. Choć obie części można czytać niezależnie, książka została pomyślana w taki sposób, że stanowi rozwinięcie pierwszej części. Dotyka trudniejszych tematów, jak wstyd czy zazdrość, skupiając się na zagadnieniach związanych z budowaniem własnej wartości, rozpoznawaniem i obroną przed manipulacją, spełnianiem cudzych oczekiwań kosztem własnej autentyczności, ćwiczeniem się w asertywności.

John C. Maxwell „Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz! Dla nastolatków!”

Skoro musisz się mierzyć z niepowodzeniem – a musisz, bo każdy czasem musi – to może warto zacząć na tym korzystać? Niby jak? Wyciągając wnioski. Zmarnowana szansa nie będzie całkiem zmarnowana, jeśli się dzięki niej czegoś nauczysz. Każde niepowodzenie – przegrana w zawodach, zły stopień, zerwany związek czy nieudane przesłuchanie – może jednak stanowić krok naprzód, o ile tylko posiada się odpowiednie narzędzia i umie wyciągać wnioski.

W książce Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz, autor, ekspert w dziedzinie przywództwa, John C. Maxwell, dzieli się refleksjami na temat własnych niepowodzeń, przedstawia interaktywne ćwiczenie polegające na prowadzeniu dziennika i przytacza zupełnie nowe historie o wpływowych ludziach,

Maxwell pomaga młodym czytelnikom w rozwijaniu jedenastu umiejętności niezbędnych zwycięzcy i pokazuje wszystkim nastolatkom jak w każdej porażce dostrzec szansę na przyszły sukces.

  1. Hipp „Stres out! Jak przejąć kontrolę nad stresem”

Jak nie dać się stresowi? Jak przejąć nad nim kontrolę i świadomie nim zarządzać? Czy nawet w najbardziej stresujących sytuacjach można zachować spokój?

Wszystko to jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Earl Hipp w swojej książce podpowiada młodym ludziom skuteczne sposoby na pozbycie się stresu. Przybliża jego istotę, wyjaśnia, co się dzieje w organizmie człowieka w momencie podwyższonego napięcia nerwowego. Autor, psycholog i psychoterapeuta, wskazuje praktyczne rozwiązania problemów, rozmaite metody radzenia sobie z trudnościami w szkole, w domu czy w kontaktach z rówieśnikami. asertywność. To doskonały poradnik dla każdego nastolatka, który pragnie uwolnić się od stresu.

  1. Przewoźniak Na100latki, czyli jak przetrwać, mając naście lat

Proponujemy lekturę tej książki, by łatwiej było i TOBIE, i IM (rodzicom, dziadkom, nauczycielom, rodzeństwu) przetrwać twoją transformację. By nauczyć się negocjować, zamiast się kłócić, by znaleźć kompromis, zamiast trzaskać drzwiami.

A po co negocjować, po co szukać kompromisów? – zapytasz. To proste!

By wywalczyć coś dla siebie. Walczysz o własne prawa. Poczytaj – będziesz walczyć skuteczniej.

Zostaniesz głównym bohaterem komiksu. Wyruszysz w podróż przez swoje nastoletnie życie.

Po drodze los podrzuci ci różne pomysły i podpowie rozwiązania. Ale to TY jesteś bohaterem i TY wybierzesz, jak postąpić.

Ty zdecydujesz, do którego odcinka przeniesiesz się, wykonując polecenia z obrazka. Podpowiedzi znajdziesz w swojej głowie, ale także w tej książce.

  1. Galanti „Lęk off. Pierwsza pomoc w stresie, niepokoju i stanach lękowych”

Czujesz, że ciągły lęk i niepokój nie pozwalają ci żyć intensywnie? Wydaje ci się, że wiele cię omija? Masz wrażenie, że cały czas stoisz gdzieś na uboczu, zamiast wziąć życie w swoje ręce? Jeśli tak, to ta książka może pomóc ci rozwiązać problemy.
Niewielu dorosłych dostrzega, że życie nastolatków naprawdę jest bardzo trudne. Wiąże się z nim mnóstwo obowiązków – społecznych, szkolnych, rodzinnych i nie tylko. Do tego dochodzą nauka, skomplikowane relacje z rówieśnikami i niełatwe funkcjonowanie w mediach społecznościowych. Często temu wszystkiemu towarzyszą stres i niepokój, nic więc dziwnego, że czujesz się tak koszmarnie!

Poznaj i wypróbuj praktyczne ćwiczenia i techniki radzenia sobie ze stresem i lękiem, a także sposoby na pozbycie się negatywnych myśli zamieszczone w tej książce i sprawdź, jak żyje się pełnią życia.

  1. Shannon Co robić gdy brakuje Ci odwagi?Kultowy poradnik dla nastolatków

Chcesz stać się odważniejszą wersją siebie? Czujesz, że czas pożegnać się z nieśmiałością i zacząć walczyć o swoje? Męczy się to, że w obliczu stresujących sytuacji zamieniasz się w kogoś, kim nie jesteś?

Ekspertka w dziedzinie terapii CBT i ACT przygotowała profesjonalny trening psychologiczny. Jej metody są skuteczne, bo oparte na dowodach naukowych. Treść doprawiła szczyptą humoru i wzbogaciła komiksami. To nie jest typowy poradnik psychologiczny, a raczej innowacja terapeutyczna.

Nieśmiałość znika tylko wtedy, kiedy stawiasz jej czoła. A zmiany przychodzą wtedy, gdy zaczynasz działać.